PHP (рекурсивно съкращение от PHP: Hypertext Preprocessor) е широко използван скриптов език с отворен код, предназначен за обща употреба, който е изключително удобен за уеб разработки и може да се вгражда в HTML.
Добре, но какво означава това? Пример:
Example #1 Въвеждащ пример
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN"
"http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
<html>
<head>
<title>Пример</title>
</head>
<body>
<?php
echo "Здрасти, аз съм PHP-скрипт!";
?>
</body>
</html>
Вместо множество команди, които извеждат HTML (като при C и Perl), PHP-страниците съдържат HTML с вграден код, който прави „нещо“ (в нашия случай извежда „Здрасти, аз съм PHP-скрипт!“). PHP-кодът се огражда със специални инструкции за начало и край на обработката <?php
и ?>
, които ви позволяват да преминавате и излизате от „PHP режима“.
Това, което отличава PHP от примерно клиентски JavaScript, е че кодът се изпълнява на сървъра, генерира HTML, който се изпраща към клиента. Клиентът ще получи резултата от изпълнението на този скрипт, но няма да знае какъв код е генерирал този резултат. Дори можете да конфигурирате уеб сървъра си да обработва всички HTML-файлове с PHP и тогава няма как потребителите да знаят какво правите зад гърба им.
Най-хубавото нещо при използването на PHP е, че е изключително лесно за новаци, а разполага с много разширени възможности за професионалния програмист. Не се притеснявайте от четенето на дълги списъци с възможности. Много бързо можете да влезете в крачка и до няколко часа да започнете да пишете прости скриптове.
Въпреки че, програмирането на PHP е насочено основно към писането на скриптове от страна на сървъра, с него могат да се правят много други неща. Повече за това може да прочетете по-долу, в секцията Какво може да прави PHP?, или да прескочите направо към уводния урок, ако се интересувате само от уеб програмиране.