© снимка: sxc.hu
Компютърната престъпност през последните години е станала един от най-сериозните проблеми за големия бизнес, но в повечето случаи компаниите и техните ръководители просто не осъзнават рисковете и не са готови да се противопоставят на хакерите. Това посочва в интервю за британския в. „Дейли телеграф“ Иън Пауел, ръководител на британското подразделение на консултантската компания Прайс Уотърхаус Купърс (Price Waterhouse Coopers), който е сред участниците в Световния икономически форум в Давос.
„Броят на киберпрестъпленията предизвиква сериозни опасения и подчертава сериозността на проблема, с който се налага да се борят ръководителите на компании в цял свят. При това те може и да осъзнават, че има опасност, но в повечето случаи нямат достатъчно възможности, за да се противопоставят успешно.
За киберпрестъпниците не съществуват граници – проблемът е глобален и разпространена заблуда е, че той е чисто технически въпрос, с който трябва да се занимават само служителите от отдела за информационни технологии, предава БТА. Поради тази причина ключови решения, от които може пряко да зависи печалбата на компанията, не се вземат на високо равнище, а взаимодействието между отговорните структури в организацията е лошо уредено. Затова често е невъзможно бързо да се отговори на атаката. Киберпрестъпниците стават все по-умни и изобретателни“, отбелязва Пауел в интервюто, цитирано от ИТАР-ТАСС.
Проблемът с компютърната престъпност е посочен сред най-сериозните в годишния доклад „Глобални рискове 2012“, публикуван от организаторите на форума в Давос ден преди откриването.
Източник: dariknews.bg